0
User


Plastik jak go skleić i pomalować?

Plastik będący materiałem obecnej cywilizacji daje nam tyle samo korzyści co stwarza problemów. O ile te problemy będą bardziej dotyczyć następnych pokoleń o tyle już teraz trzeba myśleć o innych bardziej przyjaznych dla środowiskach materiałach, które oferują podobne właściwości. Jednak w tym artykule nie chcemy skupiać się materiałach przyszłości a chcemy odpowiedzieć na najczęstsze pytania dotyczące plastiku. Są to pytania, które zadaje każda przeciętna osoba, czyli jak skleić plastik, czy jak go pomalować.

Plastik – malowanie i klejenie

Plastik nie jest materiałem jednorodnym w takim rozumieniu, że mamy wiele gatunków plastików i każdy charakteryzuje się innymi właściwościami. Przez to, gdy już coś się z nim stanie nie jest łatwo go naprawić. Tworzywa sztuczne zasadniczo klejone są przy pomocy trzech rodzajów klejów. Pierwszym z nich co chyba najbardziej zrozumiałe jest klej do plastiku. Występuje on w różnych formach, dostępny jest płynny, reakcyjny, kontaktowy oraz topliwy. W przypadku większości domów wykorzystuje się kleje kontaktowe.

Klej topliwy będzie najlepszym rozwiązaniem, gdy chcemy skleić duże powierzchnie plastiku i zależy nam na krótkim czasie wiązania. W przypadku klejów reakcyjnych również mówimy o pewnym podziale i zazwyczaj nie znajdziemy ich w pierwszym lepszym sklepie. Klej w formie płynnej to natomiast produkt, który zawiera sporo wody, ta paruje pod wpływem temperatury a klej twardnieje.

Jak widzisz jest trochę klejów do plastiku i warto dokładnie zapoznać się z ich działaniem przed zakupem. Gdy już kupisz klej to koniecznie musisz wiedzieć jak go wykorzystać. Samo nałożenie kleju to za mało, plastik jak i wiele innych materiałów wymaga wyczyszczenia przed klejeniem. Tłusty i brudny nie będzie dobrze trzymał. Podobnie jak w przypadku ran człowieka, gdzie szybciej goją się te, które są postrzępione tak samo plastik lepiej się klei, gdy łączymy ze sobą nierówną powierzchnię.

Dlatego jeżeli masz taką możliwość zeszlifuj trochę powierzchni, a połączenie będzie lepsze. Dobra wiadomość jest taka, że kleje nie są drogie i w ostateczności możesz wykorzystać kilka różnych.

Przejdźmy teraz do tego jak pomalować plastik, bo to jest nie mniej ciekawe. Załóżmy, że chodzi o niewielki element, którego nie chcesz oddawać do specjalisty. Malowaniu poddajemy praktycznie wszystko co możliwe, nawet stare plastikowe zabawki, najczęściej chodzi jednak o elementy w autach albo takie, które są widoczne na zewnątrz.

Przed malowaniem musisz oczyścić powierzchnię, najlepiej dokładnie ją umyj i odtłuść a następnie wysusz. Gdy już będziesz mieć ten etap za sobą, warto użyć drobnoziarnistego papieru ściernego. W przypadku gdy na powierzchni plastiku są głębokie rysy możesz uzupełnić je specjalną masą. Następnie przystąp do malowania, możesz skorzystać z proszkowego sposobu albo tradycyjnego pędzla.

W tym artykule pokrótce opisaliśmy, jak powinno wyglądać klejenie i malowanie plastiku, ale pytań o domowe sprawy jest zdecydowanie więcej. Dom i Ogród to miejsca, w których pojawia się wiele problemów i trzeba sobie z nimi umieć radzić. Mamy nadzieję, że wiesz już trochę więcej na temat plastiku a m widzimy się w kolejnych artykułach.

Copyright © dodajogloszenia.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone
Kontakt Regulamin