Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy - co daje, dla kogo i egzamin

2021-05-09 Poradnik


 


 


Kursy pierwszej pomocy cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością. Rośnie więc liczba osób, które mają świadomość, że odpowiednia wiedza może pozwolić im odpowiednio zareagować w momencie, gdy druga osoba potrzebuje pomocy. Sprawdź, jak wygląda kurs kpp, ile kosztuje i co można zyskać.


Kurs KPP - jakie możliwości daje?


Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy to nie to samo co kurs medyczny. Po jego odbyciu, kursant ma dużo wyższe umiejętności niż po zwykłym szkoleniu z pierwszej pomocy. Wynika to z faktu, że kurs KPP Poznań jest najbardziej rozbudowaną formą szkolenia, z której mogą skorzystać osoby niemające wykształcenia medycznego.


Podczas zajęć teoretycznych i praktycznych, kursant pozna podstawowe techniki ratowania życia oraz zdrowia. Dotyczy to zarówno fizycznego ratowania drugiej osoby, czyli na przykład prowadzenie czynności resuscytacyjnych, ale również wspierania psychicznego - o którym niewiele mówi się podczas zwykłego szkolenia medycznego.


Ukończenie kursu kpp nadaje uprawnienia ratownika kpp.


Kto może uczestniczyć w kursie KPP?


Dostęp do kursu KPP jest otwarty, co oznacza że każdy chętny może zapisać się na szkolenie ratownika medycznego. Jak wynika ze statystyk, coraz więcej osób korzysta z tej możliwości i nabywa specjalistyczną wiedzą, która może pomóc uratować komuś życie lub zdrowie.


Kwalifikowana pierwsza pomoc to również doskonały pomysł na rozszerzenie poziomu swoich kompetencji. Z możliwości tej powinni korzystać przede wszystkim przedstawiciele służb takich jak:



  • Państwowa Straż Pożarna,

  • Ochotnicza Straż Pożarna,

  • Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe,

  • Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe,

  • Policja,

  • Straż Graniczna,

  • Wojsko Polskie,

  • Straż Miejska.


Warunkiem uzyskania tytułu ratownika KPP jest ukończenie 66-godzinne szkolenia zakończonego egzaminem. Podczas realizowanych lekcji, kursanci mają zarówno zajęcia teoretyczne (25 godzin), jak i praktyczne (41 godzin).


Egzamin KPP


Po zakończonym szkoleniu, kursant powinien podejść do egzaminu. Jego przebieg kontrolowany jest przez trzyosobową komisję, w której skład wchodzą lekarze lub ratownicy medyczni oraz wojewódzki konsultant w dziedzinie medycy ratunkowej.


Sam egzamin składa się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej. Pierwsza z nich przeprowadzana jest w formie testu, który ma 30 zadań. Losowane są one z zestawu ponad 250 przygotowanych wcześniej pytań. Aby uzyskać ocenę pozytywną z testu, konieczne jest poprawne odpowiedzenie na 90 proc. pytań.


Druga część egzaminu to dwa zadania praktyczne. Oba mają za zadanie sprawdzić wiedzę egzaminowanego z praktycznego postępowania w ramach pierwszej pomocy. Pierwsze zadanie jest losowane, a drugim jest przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.


Podsumowanie


Ukończenie kursu kpp to nie tylko świetna okazja, aby podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, ale również okazja do nabycia nowych umiejętności. Nikt nie wie, kiedy możemy być świadkami wypadku lub sytuacji, w której występuje zagrożenie życia lub zdrowia. Warto więc się na wszelki wypadek przygotować.





Treść dodał:
Do góry