0
User


Czy kompostownik powinien mieć dno?

Ekologiczne pozbywanie się wielu odpadów pochodzenia roślinnego nie odbyłoby się bez kompostownika. Najprościej jest go umieścić na działce, z daleka od tarasu ogrodowego i okien. W mieszkaniach to rzadkie rozwiązanie, choć domownicy mogą stworzyć podobne miejsce np. na balkonie. Czy kompostownik powinien mieć dno?

Rodzaje kompostowników

Kompostownik ma za zadanie rozkładać substancje organiczne, pochodzenia roślinnego. To bardzo ekologiczne rozwiązanie, ale także praktyczne. Przynosi wiele korzyści dla gleby. Bez problemu wymieszasz go z ziemią i stworzysz naturalny nawóz dla roślin, np. kwiatów kwitnących. To rozwiązanie jest w pełni bezpieczne. Zaoszczędzisz także na wywożeniu śmieci, tzw. bioodpadów.

Najprościej jest stworzyć kompostownik na działce, gdzie masz wolną przestrzeń. Wystarczy, że wydzielisz miejsce przez deski, murek czy płot. To zdecydowanie najprostsze i najtańsze rozwiązanie. Do wyboru masz również specjalne pojemniki dostępne w sklepach, mogą być drewniane albo plastikowe. Wewnątrz tworzy się ciepło, które dodatkowo przyspiesza proces rozkładu odpadów. Na rynku znajdziesz też kompostowniki obrotowe, np. w formie beczki.

Co musisz wiedzieć o budowie kompostownika?

Nie musisz też inwestować w duże pojemniki albo specjalne konstrukcje. Wystarczy, że będziesz wyrzucać odpady w wybranym miejscu. Wyższą temperaturę zyskasz, kiedy przykryjesz odpady. Aby zrobić to ekologicznie, możesz wykorzystać do tego stary materiał, np. dywan. Kompostownik powinien znajdować się w miejscu zacienionym, gdzie nie wieje. Kiedy jest bardzo suche lato, trzeba go podlewać.

Pamiętaj o tym, że do kompostownika powinny trafiać wyłącznie odpady organiczne. Jeśli chcesz wyrzucać rośliny, nie powinny być one zainfekowane, chore czy zaatakowane przez szkodniki. Nie można też kompostować resztek mięsa i zwierzęcych odchodów. Chcesz wyposażyć swój ogród w piękne kwiaty albo dekoracje? Szybka pożyczka to dobre rozwiązanie.

Co wybrać na podłoże?

Trzeba jednak pamiętać o tym, aby kompostownik nie stał bezpośrednio na betonie, kostce albo drewnie, ponieważ konieczne jest zapewnić kompostownikowi odpowiedni drenaż.

Zastanawiasz się, czy kompostownik powinien mieć dno? Najlepiej sprawdzi się otwarta gleba. Zrezygnuj z gotowych podłoży, drewnianych desek czy betonu. Na samo dno, na otwartej glebie, możesz ułożyć gałęzie. To pierwsza i bardzo ważna warstwa kompostownika, o którą warto zadbać. Pomoże ona w swobodnym przepływie powietrza. Na nią warto wysypać trochę ziemi ogrodowej lub torfu. Wystarczy około 10 centymetrów. Tu będą znajdować się pierwsze mikroorganizmy, które pomogą Ci prawidłowo składować odpady.

Jeśli korzystasz z gotowych pojemników, możesz skorzystać ze starterów kompostowych, które wysypiesz na dno.

Co jakiś czas, kiedy będziesz wyrzucać odpady, podsyp całą warstwę ziemią. Jeśli brakuje Ci gotówki, szybka pożyczka jest świetnym rozwiązaniem. Wystarczy, że będziesz pamiętać o regularnej spłacie. Z jej pomocą możesz wyposażyć ogród w taki sposób, jaki wymarzyłeś.

Copyright © dodajogloszenia.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone
Kontakt Regulamin