0
User


Busem po kres horyzontu

 

 

Już wiele lat minęło od czasów, kiedy mało kto dysponował własnym samochodem i większość Polaków zdana była na komunikację publiczną. Co miało swoje wady i zalety, lecz nie o tym będziemy pisali. Skupimy się za to na usługach, jakie świadczą firmy przewozowe. Okazuje się bowiem, że dziś korzysta z nich wielu naszych rodaków. Dokąd się w ten sposób udają?

Podróżnicy z Polski

Polaków śmiało można uznać za prawdziwych globtroterów. Tak się ułożyła nasza historia, że w pewnych okresach nasi rodacy byli zmuszani do tego, by opuścić ojczyznę. Nieraz przemawiały za tym względy polityczne, innym razem raczej natury ekonomicznej. Dziś to raczej drugi powód skłania nas do tego, żeby jechać poza granice kraju. Przed laty duża fala emigrantów ekonomicznych skierowała się w stronę Wysp Brytyjskich czy Irlandii. Większość docierała tam samolotem, chociaż zdarzali się również śmiałkowie, którzy wybierali żmudną podróż samochodem lub autokarem. Od lat popularnymi kierunkami podróży naszych rodaków są Niemcy oraz Niderlandy. Do tych z kolei krajów obywatele Polski rzadko latają, a znacznie częściej wybierają inny środek lokomocji. Jaki? Otóż często jest to nowoczesny bus, zwykle kameralny, który mieści niewielką liczbę pasażerów, dzięki czemu na pokładzie pojazdu panuje spokojna i przyjazna atmosfera.

Wyprawy na Zachód

Busy do Belgii kursują regularnie, podobnie jak do Holandii. Dzięki czemu w dogodnym terminie podróżny dojedzie do ojczyzny van Gogha. W takim układzie polecamy mu odwiedzić muzeum, które zostało poświęcone temu holenderskiemu malarzowi. Oczywiście znaczną część ekspozycji stanowią jego dzieła. Ujrzeć można na przykład owiany legendą obraz “Pole pszenicy z krukami”, który mógł być ostatnim dziełem mistrza, namalowanym tuż przed tym, jak zmógł go wieczny sen. Artysta opuścił ten padół łez w wieku zaledwie 37 lat. Późno zaczął malować, ale gdy już zaczął to robić, rzadko ustawał w malarskim trudzie. Dlatego też stworzył około 900 obrazów. Najbardziej znane są “Słoneczniki”, choć uważa się, że jedynym, jaki sprzedał, były “Czerwone winnice w Arles”. W muzeum znajdują się także dzieła innych artystów z nurtu postimpresjonizmu, czyli tworzący w tym samym czasie, co Vincent. Natrafimy więc też na dzieła Paula Gauguina, przyjaciela van Gogha, z którym się starł podczas słynnej awantury, która pozbawiła autora “Słoneczników” ucha.

 

Kiedy już turysta zwiedzi muzeum, a także inne godne uwagi obiekty, wtedy śmiało powróci do domu tym samym środkiem lokomocji, busy do Polski wszakże również kursują regularnie.

undefined

Copyright © dodajogloszenia.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone
Kontakt Regulamin